CiekawostkiZdrowie

Kto cierpi na zaburzenia tarczycy?

Na zaburzenia tarczycy cierpią głównie kobiety. Wylicza się, iż najwięcej problemów z tym gruczołem płeć piękna ma w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, w okresie połowu czy procesie menopauzy – to właśnie wtedy dochodzi to największych wahań gospodarki hormonalnej.

Nawet u 5% kobiet będących w ciąży rozwija się niedoczynność tarczycy – nierzadko ciężko ją zdiagnozować bowiem objawy, takie jak tycie, obrzęki czy obniżone samopoczucie mylone jest z symptomami, jakie daje odmienny stan. Co więcej, nawet u 16% kobiet zaburzenia tarczycy pojawiają się tuż po porodzie a co piąta musi wspomagać działanie tego gruczołu specjalną terapię, kiedy przeszła już menopauzę.

Nie wszystkie objawy tarczycowe są łatwo zauważalne i dobrze diagnozowane. Nadwaga, obniżony nastrój, senność czy nadpotliwość nie zawsze wzbudza podejrzenia. Pacjent idzie do lekarza dopiero wtedy, gdy wystąpi i niego kołatanie serca bądź widoczna orbitopatia tarczycowa, powszechnie znana jako wytrzesz gałek ocznych.

Leczenie kobiet, które mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycy przebiega zawsze pod stałą kontrolą enokrynologa, który diagnozuje zaburzenia na podstawie przeprowadzonych badań. Dopiero wtedy możliwe jest wskazanie właściwej terapii. Zazwyczaj pacjenta przyjmuje leki już do końca życia. To takie, których zadaniem jest normowanie gospodarki hormonalnej, na którą wpływ ma właśnie tarczyca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *