Ciekawostki

Agregaty prądotwórcze – jak generują prąd?

Nie przesadzimy stwierdzając, iż agregatory prądotwórcze są miniaturowymi elektrowniami. To właśnie one wytwarzają prąd w sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do innego źródła energii. Urządzenia tego rodzaju przydają się zawsze w sytuacjach przerwy w dostawie prądu, na przykład w wyniku awarii. Agregaty wykorzystywane są również w miejscach, w których zasilanie energią jeszcze nie zostało podłączone lub nie występuje – mowa tu na przykład o plenerach czy placach budowy, w których usługi elektroenergetyczne dopiero są planowane.

Działanie agregatów prądotwórczych jest proste i z powodzeniem może z nich korzystać niemalże każdy. Na rynku funkcjonują agregaty prądotwórcze zasilane paliwem – tych nie można używać w pomieszczeniach zamkniętych ze względu na zbyt dużą emisję spalin natomiast ich główną zaletą jest fakt, iż działają o wiele dłużej. Do prac w krótszym zakresie czasu wykorzystywane są natomiast agregaty zasilane akumulatorami, które wcześniej należy naładować – działają sprawnie tylko do wyczerpania baterii a w razie awarii prądu niemożliwym staje się przecież ich ponowne naładowanie.

Atutem pracy tego rodzaju urządzeń jest z całą pewnością to, że dzięki ich użytkowaniu możliwym staje się pobór prądu przez wiele urządzeń jednocześnie. Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie już codzienności bez sprzętów AGD czy RTV. Prąd niezbędny jest nam nierzadko do ogrzewania pomieszczeń czy generowania ciepłej wody. Bez energii elektrycznej nie będziemy mogli też korzystać z licznych gadżetów elektronicznych, takich jak tablet czy smartfony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *