CiekawostkiZdrowie

Co to jest diplopia?

Diplopia to nic innego jak podwójne widzenie. To spowodowane jest natomiast albo niedostateczną sprawnością mięśni zewnętrznych gałek ocznych albo uszkodzeniem układu nerwowego.

Co ciekawe, w okulistyce występuje rozróżnienie tejże przypadłości na diplopię fizjologiczną, która jest normalnym następstwem naszego narządu wzroku – po prostu jeśli patrzymy na element znajdujący się na drugim planie naszego wzroku to przedmioty w planu pierwszego będą nam się rozmazywać bądź podwajać. Wyróżnia się też diplopię patologiczną i tutaj mowa jest już o schorzeniu.

Najczęściej diplopia patologiczna pojawia się w jednym oku, dużo rzadziej diagnozuje się ją w obu gałkach ocznych. Przypadłość ta jest zauważalna w momencie, gdy pacjent zamknie jedno oko, wtedy przez drugie, to otwarte oko widzi podwójnie.

Warto wiedzieć, że dysfunkcje wzroku tego rodzaju mogą pojawiać się w sytuacji predyspozycji do zeza czy przy niedowidzeniu. Dużo częściej z diplopią borykają się też pacjenci ze zdiagnozowaną zaćmą, nieprawidłową budową tęczówki oka bądź zaburzeniami filmu łzowego. Ponadto, okazuje się, że diplopia może być następstwem zażywania środków odurzających bądź niektórych rodzajów chorób. Mowa tutaj przede wszystkim o miastenii, stwardnieniu rozsianym czy zapaleniu mózgu.

Na szczęście, podwójne widzenie można leczyć. Odpowiednią terapię zawsze zaleca okulista, u niego również odbywają się okresowe kontrole, dzięki którym możliwa jest diagnoza wpływu stosowania właściwej kuracji. Najczęściej stosuje się okulary pryzmatowe, leczenie chirurgiczne wymagane jest przede wszystkim w bardzo zaawansowanych stadiach tego schorzenia. Ciekawostką jest fakt, iż podwójne widzenie można leczyć przy pomocy botoksu – toksyna botulinowa jak widać posiada nie tylko właściwości kosmetyczne, ale i lecznicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *