Ciekawostki

Jak poradzić sobie z wilgocią w mieszkaniu?

Zaparowane okna i woda stojąca na ścianach jest zmorą mieszkańców domów jednorodzinnych. Szczególnie zauważalna na jesieni i wiosną daje dużo do myślenia mieszkańcom nieruchomości. Wtedy pojawia się również problem grzybów jakie mogą się rozwijać w miejscach gdzie gromadzi się woda.

Wilgoć w mieszkaniach i domach jest powszechnym problemem z którym boryka się wielu właścicieli domów. Problem stopniowo narasta i może prowadzić do nie przyjemnych konsekwencji. Wszystko zaczyna się wilgotnego powietrza, które gromadzi się w pomieszczeniach. Z czasem nagromadzenie wilgoci w pomieszczeniu objawia się wilgotną ścianą i widocznymi kroplami na ścianach.

Wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi pleśni i innych grzybów. Taka sytuacja może być początkiem poważnych problemów, ponieważ grzyby mogą się w prosty sposób rozprzestrzenić. W wyniku czego ich zwalczenie może wymagać specjalnych środków i przede wszystkim czasu.

Żeby zapobiec takiej sytuacji ważne jest utrzymanie stałej wilgotności w pomieszczeniu. Żeby to zrobić należy zapewnić wentylację pomieszczeń w których gromadzi się wilgoć. Istotne jest wyposażenie wnętrza w kratkę wentylacyjną i utrzymywanie odpowiedniej temperatury wewnątrz domu. W innym przypadku wilgoć będzie gromadzić się w pomieszczeniach

Innym czynnikiem, który wpływa na wilgoć w pomieszczeniu jest rodzaj okien jakie są zamontowane w nieruchomości. W przypadku zbyt szczelnych okien zalecane jest wietrzenie pomieszczenia. Producent okien w zamieszczonych informacjach o produkcie  informuje o szczelności okien oraz wartości współczynnika przenikania ciepła, który może odegrać kluczową rolę.  Okna z niskim współczynnikiem mogą sprzyjać uciekaniu ciepła z pomieszczenia w wyniku czego na szybie będzie gromadzić się woda.

Istotna jest również izolacja termiczna budynku i pokrycie dachowe. W obu przypadkach jeśli istnieją jakiekolwiek nieprawidłowości to należy podjąć należyte działania. Jeśli tego nie zrobimy problem będzie powracał i może stać się niebezpieczny dla zdrowia domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *