Ciekawostki

Czy kupowanie najnowszych technologii się opłaca?

Postęp rynku z technologiami

To co dzieje się teraz na rynku technologii jest niesamowite, jest to jeden z najbardziej dynamicznych rynków. Co chwila się coś dzieje, coś się zmienia. Powstają coraz ciekawsze gadżety, pomyśleć że jeszcze kilkanaście lata temu nawigacja w jednej ręce była dla nas nieosiągalna (może była ale tylko w laboratoryjnych warunkach. Moim zdaniem rynek ten jest napędzany, przez potrzeby ciągle nienasyconych konsumentów. Ich potrzeby są bardzo duże, cały czas oczekują jakiś nowości. Wystarczy tylko spojrzeć na to zrobił IPhone, to była rewolucja w telefonach komórkowych, po nim zaraz inni producenci weszli na rynek a marka zaczęła być rozpoznawalna na całym świecie nie tylko w Ameryce. Sukces ten był osiągnięty dzięki temu że Apple inwestuje w nowe rewolucyjne rozwiązania, które potrafi znakomicie opakować, ich sprzęt nie należy do najtańszych ale jest traktowany jako ekskluzywny, nie każdy może go mieć.

 

Czy IPhone się opłaca?

radio cyfrowePowstaje jednak pytanie czy nie jest to „nabijanie w balona” zwykłych użytkowników, ceny świeżych technologii, są często bardzo duże. Najgorsze jest to, że producenci często puszczają „odgrzewanego kotleta”, który nie różni się dużo od poprzednika lub od tego co proponuje konkurencja. Telefony to bardzo dobry przykład, IPhone vs. Android, telefony z androidem mają to samo funkcjonalność a są czasami nawet o połowę tańsze. Inna sprawa to malejąca cena, 2 miesiące po premierze nasz sprzęt traci połowę wartości, oczywiście spadek wartości jest normalny ale czasami są to ceny wręcz niewyobrażalne. Po 2 latach użytkowanie najczęściej nie warto sprzedawać naszego telefonu bo jest on warty dosłownie grosze.

 

 

Radio cyfrowe DAB+

DAB+Przykład zupełnie inny to technologia radiowa. Radio w Polsce przeżywa pewnego rodzaju metamorfozę, wprowadzany jest sygnał cyfrowy.  Sygnał ten nazywa się DAB+, jest to sygnał, do którego odbioru trzeba mieć specjalny dekoder. Technologia ta daje duże możliwości jednak jest droga i mało popularna w Polsce, jest to dopiero melodia przyszłości. Myślę, że w tym momencie nie warto jest w nią inwestować, w szczególności że radio cyfrowe jest dostępne tylko i wyłącznie w obrębie Katowic oraz Warszawy. Mimo to odbieranie DAB+ daję dużo większe możliwości, niż w przypadku sygnału analogowego, możemy np. dobierać proste obrazy, dużo lepsza jakość, muzyka jest zdecydowanie lepiej słyszalna jest czystsza.

Moim zdaniem nie warto

Jak widać w nowych technologiach bardzo popularne jest dodawanie nowych możliwości. Jest jednak pewien mały szczegół nowe wynalazki są bardzo drogie, jest tak praktycznie zawsze. Jednak w raz z czasem cena maleje i nie trzeba wydawać tak dużo pieniędzy aby cieszyć się tymi możliwościami, po pewnym czasie staję się to standardem a cena nadal spada, a po kilku latach jest to już przestarzała technologia. Z tych powodów uważam, że nie trzeba mieć od razu po premierze najnowszego telefonu lub laptopa, lepiej poczekać kilka miesięcy jego cena może spaść nawet o połowę. Dobrze jest jednak orientować się w trendach na rynku po to aby mieć przegląd co warto a czego nie warto kupować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *