Ciekawostki

Ogrzewanie domu z dotacją – to możliwe

Trwa kampania, dzięki której stare kotły grzewcze mają być w Polsce wymieniane na bardziej przyjazne środowisku. Okazuje się, że ogrzewanie domu przy użyciu tych, które najczęściej funkcjonują w polskich domach jest mało ekologiczne – węgiel kamienny, którego najczęściej się używa emituje ogromne pokłady spalin, przez co tworzy się niekorzystny dla środowiska smog.

Od 2020 roku w każdym polskim domu ma funkcjonować piec ekologiczny. To taki, który generuje ciepło przy wykorzystaniu bio paliwa. Takim z kolei jest pellet, ekogroszek czy biomasa. Okazuje się, że wszyscy, którzy zdecydują się na wymianę starego, węglowego pieca na ten nowej generacji bądź stawiając dom zaplanują instalację właśnie takiego mogą liczyć na dofinansowanie. Dotacja na piece przysługuje bowiem każdemu natomiast warto wiedzieć o niej nieco więcej.

Przede wszystkim wniosek o dotację należy złożyć do Urzędu Gminy jeszcze przed rozpoczęciem prac. Należy też zainwestować w niego własne środki a później ich część zostanie zwrócona. Dotacja na piece możliwa jest w dwóch wariantach a kwota dofinansowania zależna będzie od rodzaju pieca i energooszczędności.

Wiadomo na pewno, że nowatorskie piece służyć będą każdemu. To nie tylko ochrona środowiska, ale również pewność, że domownicy będą mieć dużo lepszy komfort mieszkania. Piece ekologiczne nie wymagają tak dużej ingerencji ze strony gospodarzy, najczęściej są zautomatyzowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *