Ciekawostki

Podest ruchomy – rola Dozoru Technicznego

Praca na podestach ruchomych zaliczana jest do tych z rodzaju niezwykle niebezpiecznych. Wszystko dlatego, iż wykonywane zadanie przebiegają na wysokościach a zarówno operator tego rodzaju urządzenia jak i pracownik znajdujący się na specjalnej platformie musi wykazywać specjalne umiejętności i uprawienia. Dodatkowo, dla operatorów podnośników organizowane są szkolenia, na których zdobywa on konieczne uprawnienia i tylko wtedy może zajmować się obsługą tego typu maszyny.

Podest ruchomy podlega w całości Dozorowi Technicznemu. To nie tylko sprawna praca, ale również właściwy stan techniczny urządzenia. W tych kwestiach sprawdzane jest wyposażenie sprzętu – na przykład platformy czy kosze muszą posiadać niezbędne zabezpieczenia a same barierki muszą być wykonane według ściśle podanych parametrów.

Jeżeli prace przy wykorzystaniu podnośników zaliczać się będą do szczególnie niebezpiecznych należy teren prac dodatkowo zabezpieczyć. Warto również wspomnieć, że każde urządzenie musi posiadać aktualny przegląd techniczny a w razie usterki absolutnie nie można z niego korzystać. Co więcej, jak podpowiadają eksperci, podest ruchomy może być naprawiany tylko w autoryzowanym serwisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *