Kiedy powinno odbywać się leczenie zeza?
Zez jest najczęstszą chorobą, jaka dotyczy narządu wzroku. Zazwyczaj pojawia się już u małych dzieci i diagnozować go można nawet w pierwszych miesiącach jego życia. Z reguły na pierwsze badania swoich pociech rodzice decydują się jednak, kiedy te są już w wieku przedszkolnym – narząd wzroku rozwija się przez cały pierwszy rok życia dziecka.
Leczenie zeza powinno odbywać się jak najwcześniej, bo im szybciej zostanie wykryta wada, tym łatwiejszymi sposobami i w sposób bardziej skuteczny można go niwelować. Okazuje się, że leczenie chirurgiczne przechodzi jedynie 15% dzieci, zaś operacje zeza u dorosłych są już kwestią powszechną.
Mali pacjenci przechodzą najczęściej terapię nieinwazyjną, która polega na ćwiczeniach ortoptycznych. To najczęściej zakrycie jednego oka na określony czas czy zadania (nawet w postaci zabawy), które usprawniają mięśnie oka – to ich nieprawidłowe działanie jest odpowiedzialne za powstawanie zeza. Wspomagająco zaleca się również okulary korekcyjne.
Leczenie zeza nie jest dzisiaj trudne, bo istnieje wiele sposobów, dzięki którym niwelowanie tej wady przechodzi w sposób bezpieczny. Niektórzy pacjenci kwalifikowani są do laseroterapii – innowacyjnej metody, która nie wiąże się z żadnymi powikłaniami a już w kilka godzin po zabiegu pacjent może wrócić do dotychczasowej aktywności.