Ciekawostki

Pozbywanie się ptaków – najlepsze sposoby

Problem z gołębiami najbardziej odczuwają mieszkańcy dużych miast. Te, przyzwyczajone do łatwego pokarmu osiedliły się w nich na stałe. Co więcej, stają się bardziej napastliwe domagając się jedzenia.

Kogo dotyczy problem niechcianych ptaków?

Z problemem tym nie radzą sobie coraz częściej wspólnoty mieszkaniowe, które przecież odpowiedzialne są między innymi za wizerunek i porządek na osiedlach. Najczęściej gołębie zabrudzają balkony, parapety czy elementy wspólne osiedli. Zdarza się, że to sami mieszkańcy działają na swoją szkodę dokarmiając ptaki. Tutaj warto przytoczyć jednoznaczną opinię ornitologów – ich zdaniem gołębi nie trzeba a nawet nie należy karmić a jeśli już to tylko zimą i to wyselekcjonowanymi odmianami zbóż, nigdy chlebem.

Jakie są sposoby na zapobieganie osiadania się ptaków?

Klasycznym sposobem jest montaż siatek przeciw ptakom na balkonach czy w oknach. Jest to zdecydowanie tańsza metoda, jednak wymaga regularnego sprawdzania stanu zamontowanej siatki. Zamontowanie takiej siatki zajmują się specjalne firmy, gdyż należy zamontować je w odpowiedni sposób, aby uniemożliwić ptakom przesiadywanie i gniazdowanie się.  Odpowiednio dobrana siatka przeciw ptakom wytrzyma każdą pogodę oraz jest odporna na promieniowanie UV.

Inne sposoby na pozbycie się ptaków z niepożądanych miejsc

Odstraszanie ptaków wcale nie jest takie proste: wywieszanie siatek, pryskanie elewacji szkodliwymi substancjami czy stawianie „strachów na wróble” nie są ani skutecznymi ani bezpiecznymi metodami. Nie chodzi przecież o to, by zatruwać środowisko czy robić ptakom krzywdę, ale o to, by skutecznie odpędzić je z danego terenu.

W wyniku coraz bardziej pogłębiającego się problemu z wszędobylskimi gołębiami, wspólnoty zaczęły zaopatrywać się w Birdsystem. Zgodnie z analizami jest to jedna ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod odstraszania ptaków, Ponadto system montowanych kolców nie wpływa niekorzystnie na wygląd osiedli i miast.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *