Ciekawostki

Telewizja i radio cyfrowe

Postęp technologii odbił się na wszystkich dziedzinach życia ludzkiego, także telekomunikacji. Dobrymi przykładami mogą tu być telewizory HD czy smartfony. Jedno z najstarszych urządzeń medialnych – radio – również uległo zmianom i od zwykłego, analogowego, doszło do DAB+.

Czym jest ta nazwa?

To skrót od Digital Audio Broadcasting Plus, a w Polsce występuje często jako „digital radio”, czyli radio cyfrowe.

Mamy tu do czynienia z odbiornikiem, który oprócz częstotliwości analogowych odbiera również cyfrowe, co pozwala mu na odbiór radiofonii FM. W sklepach można znaleźć tego typu odbiorniki w atrakcyjnych cenach i warto je nabyć. Pod względem technicznym odbiornik do radia cyfrowego pozwala na konwersje plików dźwiękowych za pomocą kodeka MPEG-4 HEAAC v2 (High Efficiency AAC v2 profile). Wpływa to zdecydowanie na jakość dźwięku oraz możliwość jego odbioru, a także dodatkowe elementy, jak obsługa opisów – dzięki temu wyświetlacz radia cyfrowego pokazuje nazwy odtwarzanych utworów, a w niektórych przypadkach nawet obrazy.

Można również odbierać radio cyfrowe na komputerze – i nie jest do tego nawet potrzebny tuner radiowy. Wystarczy mieć kartę dźwiękową, aby wejść na stronę popularnej radiostacji i słuchać audycji nadawanych metodą streamingu. Także smartfon można zmienić w odbiornik do radia cyfrowego – wystarczy odpowiednia nakładka lub też aplikacja.
Oczywiście tego typu radio pozwala również na odbiór stacji nadawanych tradycyjną metodą analogową. Niemal wszystkie stacje radiowe w kraju i zagranicą nadają cyfrowo – na liście tego typu nadawców znajdziemy Polskie Radio, RMF FM, Radio Zet i inne. Prędzej czy później sygnał analogowy zniknie, podobnie jak w przypadku nadawców telewizyjnych, dlatego też lepiej zaopatrzyć się w odbiornik do radia cyfrowego już dziś i mieć spokój na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *