Ciekawostki

Jak zrobić pełną termoizolację domu

Nasz dom to miejsce w którym przede wszystkim musimy czuć się komfortowo, nie można dopuścić do sytuacji, kiedy jest nam w nim źle. Na jakość mieszkania w domu wpływa bardzo dużo czynników jednym z najważniejszych jest temperatura. Jak wiadomo nie jest dobrze w sytuacji kiedy jest za zimno, nie jest też dobrze kiedy jest za ciepło, najgorsze są temperatury skrajne.

Jak można unormować temeraturę w domu?

Najlepszy sposób to dobre ocieplenie domu, jednak ocieplenie takie to nie tylko zewnętrzna warstwa izolacyjna, na ocieplenie domu składa się bardzo dużo elementów, które stanowią puzzle dużo większej układanki. Poniżej przedstawię kilka najciekawszych pomysłów jak w pełni dom.

Na początek fundamenty

Zaczynamy od fundamentów, tutaj płożenie warstwy izolacyjnej sprzyja nie tylko termoizolacji budynku ale również ma zabezpieczać przed wilgocią oraz mrozem. Izolowanie fundamentów polega na tym, że przylepiamy płyty styropianowe poniżej poziomu gdzie fundamenty wychodzą nad ziemię. Ma t głównie służyć temu aby ziemia bezpośrednio nie dotykała muru, dodatkowo jest to ochrona termiczna naszej piwnicy.

Później podłogi

Następna rzecz to ocieplenie podłóg, jest to ważna rzecz o której wiele osób zapomina. Ważne jest w szczególności ocieplenie podłóg  piwnicznych, po to aby zimno oddawane przez glebę nie przedostawało się tak łatwo do domu. W tym celu trzeba zaopatrzyć się również w folię przeciw wilgoci, to ona idzie bezpośrednio na betonową posadzkę , na folię zakładamy nasz styropian a później wylewamy beton na zbrojenia i mamy już ocieploną podłogę.

W następnej kolejności dach

Po ociepleniu podłogi znowu idziemy do góry, i tu pojawia się dach. Ocieplenie dachu to bardzo skomplikowany temat, często nie wiadomo  jak położyć takie ocieplenie. W zależności czy poddasze jest użytkowe, czy też nie trzeba podjąć odpowiednie kroki. Przy poddaszu użytkowym trzeba wziąć pod uwagę, że ocieplenie trzeba jakoś ładnie pokryć aby móc zrobić normalną ścianę. Przy poddaszu można zastanowić się nad izolacją stropu, w nowoczesnym budownictwie jest to już praktycznie standard. dam dach też trzeba odizolować, służą do tego specjalne folie termiczne, które wykłada się na dach przed położeniem pokrycia np. dachówki.
Nie będę wchodził w techniki tego jak to wykonać, powiem tylko tyle, że nie zawsze opłaca robić się wszelkiego rodzaju ocieplenie, zwrot z inwestycji może być zbyt mały albo nawet zerowy. Dlatego ocieplenie budynku nie jest proste, trzeba dokonać wielu trudnych wyborów, albo pieniądze albo pewność.

Na koniec ocieplenie murów

Na koniec zostawiłem dobrze znane każdemu ocieplenie murów. Jest to dopełnienie ocieplenia całego budynku. Moim zdaniem bez niego wydatki na ogrzewanie są dużo większe. Ocieplenie takie polega na tym, że kładziemy warstwę izolacyjną na nasze mury. Styropian jest przyklejany za pomocą specjalnego kleju oraz przymocowywany za pomocą specjalnych kołków.Całość konstrukcji dopełnia siatka, ma ona za zadanie trzymać warstwę tynku na ociepleniu po to aby można było położyć strukturę i kolor na nasze nowe ściany. Sztuka w zrobieniu dobrego ocieplenia zewnętrznego polega na tym aby było ono odporne na zniszczenia. Najgorzej sprawa wygląda kiedy ekipa robiąca ocieplenie oszczędza na kleju lub na wkrętach.

Jak widać ocieplenie budynku to trudna, mozolna i długotrwała praca. Trzeba jednak robić to z rozmysłem, nie warto czasami inwestować zbyt dużej liczby pieniędzy, warto jest się zastanowić nad tym czy aby nam się to zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *