Edukacja

Tolerancja w szkole

Tolerancja to w ostatnich czasach słowo niezwykle modne i właśnie o niej dzieci uczą się już od pierwszych dni zajęć szkolnych. Niestety, na korytarzach bardzo często rówieśnicy nie potrafią wcielić teorii w życie i chociaż nauczyciele czuwają nad bezpieczeństwem i sprawną komunikacją wszystkich uczniów to nie zawsze są w stanie zapanować nad całą, przecież liczną grupą w standardowych placówkach szkolnych. Właśnie dlatego dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami czy zwyczajni introwertycy, którzy nie są liderami grup są szykanowani i wyśmiewani. Uczniowie ich odtrącają sprawiając, iż „słabsza” jednostka staje się wyobcowana i osamotniona.

Jak widać tolerancja w szkole bardzo często występuje tylko jako definicja na 45-minutowej lekcji. W praktyce jest różnie, ale dzieci raczej nie potrafią akceptować odmienności. Właśnie z tego powodu powstały szkoły specjalne czy szkoły integracyjne, które są idealnym miejscem do rozwoju i terapii dla dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami, takimi jak asperger czy autyzm.

Placówki takie nie tylko zatrudniają wykwalifikowaną kadrę, która dba o dobry rozwój uczniów, ale również posiadają mniej liczne klasy, w których opiekę nad podopiecznymi sprawuje większa liczba nauczycieli. Co więcej, na przykład szkoła dla dzieci z autyzmem w Warszawie posiada profesjonalnie wyposażone sale terapeutyczne a w każdej klasie funkcjonują pomoce dydaktyczne odpowiednio dopasowane do stopnia rozwoju każdego ucznia.

Warto tutaj również podkreślić, że tolerancja w szkole tego rodzaju odbywa się na najlepszym poziomie. Dzieci uczą się akceptować odmienność a każde z nich zyskuje wreszcie przyjaciół, którzy traktują ich równo, nie patrząc na rodzaj zaburzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *