Hobby

Styl retro w domu – jaką podłogę wybrać

Wnętrza urządzone w stylu lat 50. czy 60. cieszą się ogromną popularnością. Nie ma wątpliwości, że takie aranżacje są niezwykle przytulne, ale jednocześnie w pełni funkcjonalne. Podstawą każdego mieszkania jest podłoga, dlatego dzisiaj przedstawiamy najlepsze rozwiązania, które doskonale sprawdzą się w przypadku wnętrz retro.

 

Jak podłoga z dawnych lat

Nie ma wątpliwości, że w stylu, który hołduje modzie sprzed kilku dekad, króluje drewno. Nie ma tutaj miejsca na podłogę z eleganckiego, nowoczesnego gresu czy posadzkę żywiczną. Najlepiej sprawdza się podłoga drewniana albo panele, które imitują parkiet.

Należy tutaj wskazać, że do stylu niezbyt pasować będzie parkiet z desek z drewna egzotycznego, znacznie lepiej sprawdzi się rodzimy dąb kolonialny. Panele właśnie takie znajdziemy bez problemu, a ogromną popularnością cieszą się dzisiaj te fornirowane, z warstwą naturalnego drewna. Dzięki temu można wybierać rozmaite struktury, niektórzy producenci wykonują nawet szczotkowanie podłogi. Taki zabieg w przypadku aranżacji retro sprawdza się doskonale – podłoga nie jest idealnie gładka, ale wyczuwa się jej strukturę, dokładnie tak jak w naturalnej desce.

Do stylu retro warto wybierać raczej podłogi matowe, nie sprawdzi się tutaj podłoże lakierowane. Zamiast bejcy z połyskiem lepiej wybierać osmo do podłóg olejowanych albo wosk, bo te materiały nie wpływają na zmianę wyglądu naturalnego drewna.

Producenci podłóg oferują też te specjalnie postarzane, a hitem są te w kolorach szarości albo bielone.

 

Jakość ponad wszystko

Pamiętajmy, że podłoga jest podstawą każdego mieszkania, dlatego warto dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Ma przetrwać długie lata, bo jej wymiana nie będzie łatwa już po urządzeniu całego wnętrza. Nie chodzi tu jedynie o walory wizualne, chociaż te oczywiście są istotne. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość podłogi, bo ta będzie przecież intensywnie eksploatowana.

Podłoga ma być trwała, odporna na ścieranie, pękanie, rysowanie, chociaż takie ślady są typowe dla stylu retro. Podłoga „z duszą” nadaje klimatu, ale nie może być przecież zniszczona. Warto też wybierać materiał naturalny, który w razie potrzeby będzie mógł zostać poddany renowacji. Świetnie sprawdzają się panele fornirowane, które można odnawiać bez konieczności cyklinowania całości, ale tylko na tych fragmentach, które uległy uszkodzeniu.

Podłoga nie musi być droga, a świetnej jakości panele z naturalną powłoką to inwestycja bardziej opłacalna niż parkiet z desek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *