Motoryzacja

Jak wybrać odpowiednie narzędzia do dłutowania?

Istnieje wiele różnych rodzajów noży do dłutowania. Tutaj pokażemy kilka najważniejszych faktów i mamy nadzieję, że pomoże to Ci wybrać odpowiednie narzędzia do dłutowania kanałków, zgodne z oczekiwaniami.

Podstawowe noże do dłutowania

Dłuta używane do klasycznego wycinania są uderzane młotkiem lub innym wyspecjalizowanym narzędziem, więc w przypadku użycia normalnego dłuta rękojeść może pęknąć. Dlatego te noże do dłutowania rowków wpustowych są zwykle wyposażone w metalowy pierścień mocno przymocowany do końca. Są używane do początkowego dłutowania zgrubnego, a następnie do dłutowania w połowie podczas produkcji, gdzie większość materiału jest już wydłutowana, aby nadać produktowi ogólny kształt. Noże do nacinania kół zębatych stożkowych o zębach prostych – Gleason Revacycle i Gleason Coniflex mogą być również bardzo pomocne  w tym procesie.

Dodatkowe noże i inne narzędzia do dłutowania

Skośne narzędzie kątowe to kolejny przykład i równocześnie jeden z częściej używanych rodzajów noży do dłutowania. Może być przystosowany do wielu celów, od klasycznego dłutowania  do wykańczania. Całkowite ostrze może być używane do wykonywania dużych cięć, a ostra krawędź może być używana do pracy nad detalami. Noże do dłutowania kanałków mogą mieć również cieńsze ostrza dłuta, które umożliwiają wykonanie bardziej szczegółowych prac.

Są też noże do dłutowania, które mogą być używane do wycinania rowków o różnych głębokościach i rozmiarach, ponieważ ich ostrza mają przekrój w kształcie litery U. Są używane na wiele sposobów i są idealne do tworzenia gładkich powierzchni, na przykład podczas tworzenia fałd lub gładkich wgłębień.

Polecamy zacząć od wyżej wymienionych noży do dłutowania. Gdy przyzwyczaisz się do pracy z nimi, w końcu będziesz w stanie wyobrazić sobie, jakie rodzaje noży mogą być dla Ciebie szczególnie przydatne. Z zakupem noży o różnych kształtach i rozmiarach należy poczekać, aż tak się stanie, aby uniknąć wybrania niewłaściwych i dokonywania niepotrzebnej inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *