Usługi

Czy przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne są drogie?

Każda działka budowlana powinna posiadać dostęp do sieci takich jak wodociągowa, elektryczna oraz kanalizacyjna.  Bez dwóch pierwszych możemy mieć problem nawet na etapie prac budowlanych, a w perspektywie zamieszkania danej działki są one niezbędne. Z siecią kanalizacyjną jest o tyle mniejszy problem, że jeżeli nie ma możliwości jej podłączenia lub jest to dla nas zbyt kosztowne, możemy w zamian wybudować szambo ekologiczne lub betonowe. Nieco nowocześniejszym rozwiązaniem, w które możemy zainwestować, jest także ekologiczna oczyszczalnia ścieków, na budowę której potrzeba będzie jednak działki o większych gabarytach.

Kanalizacja i wodociąg w większości przypadków należą do gminy. Jeżeli chcemy się do nich podłączyć, cały ten proces odbędzie się na warunkach narzuconych przez dostawcę mediów. Koszt rozbudowy sieci leży po stronie zakładu zarządzającego, jednak bezpośrednie przyłącze do naszej działki pokryć musimy już sami. Aby mieć możliwość przyłączenia się do tych mediów należy złożyć wniosek, do którego załączymy potwierdzenie prawa do dysponowania gruntem, mapę celów projektowych, informacje o specyfikacji przyłącza oraz ewentualną dodatkową dokumentację.

Przyłączenie do sieci kanalizacji sanitarnej

Koszt wykonania przyłącza może się znacznie różnić i zależy od odległości, jaka dzieli trzon sieci od miejsca, do którego ma być ona doprowadzona. Koszty „stałe” zazwyczaj mieszczą się w granicy od 4300 złotych do nawet 7700 złotych, a do tego musimy doliczyć około 100 – 150 zł za każdy metr instalacji kanalizacyjnej i około 70-90zł/m w przypadku instalacji wodociągowej. Jak widać, taka inwestycja nie należy do najtańszych, dlatego czasem warto postawić na klasyczne szambo lub przydomową oczyszczalnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *