Zdrowie

Certyfikacja – czy to ma sens?

Nabycie sprzętu stomatologicznego nie jest łatwe. O ile w przypadku niewielkich akcesoriów, takich jak chociażby można po prostu odwiedzić sklep stomatologiczny i zrealizować stosowną transakcję, o tyle jeśli chodzi o bardziej skomplikowany sprzęt, to jest to proces znacznie bardziej wymagający. Trzeba też podkreślić, że niezależnie od tego, czy jest on małym akcesorium, czy też dużym, drogim urządzeniem, zawsze musi posiadać on odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa.

Po co certyfikacja?

W gruncie rzeczy można zrozumieć, dlaczego skomplikowane i często zautomatyzowane akcesoria stomatologiczne wymagają certyfikacji. Nieco inaczej jest w przypadku małych narzędzi, takich jak chociażby lusterko. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt ten ma bezpośredni kontakt z wieloma pacjentami, w związku z czym wymaga on zaprojektowania według określonych standardów. W ramach tejże certyfikacji sprawdzane jest, czy dane akcesorium jest bezpieczne dla użytkownika i pacjenta, funkcjonalne i czy spełnia postawione przed nim zadania. Mówiąc wprost – w przypadku tak prostych przyrządów jak np. pinceta stomatologiczna, sam proces certyfikacji przebiega bardzo szybko.

Kiedy sprzęt można sprzedać?

Jeśli wyrób medyczny, a w tym przypadku sprzęt do gabinetu stomatologicznego spełnia wszystkie założenia certyfikatu, to dopiero wówczas może być on sprzedany lekarzowi. Dlatego bardzo ważne jest, aby sklep sprzęt stomatologiczny przedstawił klientowi wszystkie niezbędne dokumenty, jakie posiada sprzedawany artykuł. Dopiero wówczas można mieć pewność, że w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek problemu, specjalista nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności prawnej i karnej.

Reasumując, proces certyfikacji sprzętu stomatologicznego to z jednej strony zabezpieczenie interesów pacjenta, ale też ochrona prawna dla posiadającego dane akcesorium stomatologa. Tylko w ten sposób specjalista może bezpiecznie wykonywać swój zawód. Sklep dla dentysty musi zatem zadbać, aby nabywany przezeń sprzęt był w pełni bezpieczny i by spełniał wszystkie wymogi formalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *