Zdrowie

Leczenie zespołu aspergera

Okazuje się, że główne zaburzenia wynikające z zespołu aspergera są nieuleczalne. Nie oznacza to jednak, że dzieci nim obarczone nie będą mogły poradzić sobie doskonale w dorosłym życiu i prowadzić je normalnie, jak każdy przeciętny człowiek a przede wszystkim samodzielnie komunikując się sprawnie ze społeczeństwem.

Zespół aspergera jednak samoistnie nie zniweluje objawów. Już od momentu diagnostyki tego rodzaju zaburzenia powinna odbywać się odpowiednia terapia zespołu aspergera. Na szczęście, jest on rozpoznawany zwykle dosyć wcześnie, w okresie przedszkolnym bądź wczesnoszkolnym a rodzice mogą prowadzić leczenie zespołu aspergera w porozumieniu z kadrą pedagogiczną. Co więcej, powstało sporo szkół integracyjnych, które przyjmują dzieci obarczone tymi zaburzeniami i to w nich oprócz standardowego programu nauczania przebiega odpowiednia terapia uczniów.

Przede wszystkim leczenie aspegera przebiega w oparciu o terapię poznawczo-behawioralną, rzadko kiedy wykorzystuje się leki chyba, że pomagają one złagodzić różnego rodzaju dolegliwości takie jak nadpobudliwość, depresję czy zaburzenia lękowe. Najczęściej do terapii dołączane zostaje także leczenie problemów z wymową – zajęcia z logopedą są w tym przypadku jak najbardziej wskazane.

Pamiętajmy, że przy zespole aspergera najważniejszym jest uczenie dziecka komunikacji ze społeczeństwem i radzenie sobie z wpływem różnych bodźców na poszczególne zmysły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *