Leczenie zespołu aspergera

Okazuje się, że główne zaburzenia wynikające z zespołu aspergera są nieuleczalne. Nie oznacza to jednak, że dzieci nim obarczone nie będą mogły poradzić sobie doskonale w dorosłym życiu i prowadzić je normalnie, jak każdy przeciętny człowiek a przede wszystkim samodzielnie komunikując się sprawnie ze społeczeństwem.

[AdSense-A]

Zespół aspergera jednak samoistnie nie zniweluje objawów. Już od momentu diagnostyki tego rodzaju zaburzenia powinna odbywać się odpowiednia terapia zespołu aspergera. Na szczęście, jest on rozpoznawany zwykle dosyć wcześnie, w okresie przedszkolnym bądź wczesnoszkolnym a rodzice mogą prowadzić leczenie zespołu aspergera w porozumieniu z kadrą pedagogiczną. Co więcej, powstało sporo szkół integracyjnych, które przyjmują dzieci obarczone tymi zaburzeniami i to w nich oprócz standardowego programu nauczania przebiega odpowiednia terapia uczniów.

Przede wszystkim leczenie aspegera przebiega w oparciu o terapię poznawczo-behawioralną, rzadko kiedy wykorzystuje się leki chyba, że pomagają one złagodzić różnego rodzaju dolegliwości takie jak nadpobudliwość, depresję czy zaburzenia lękowe. Najczęściej do terapii dołączane zostaje także leczenie problemów z wymową – zajęcia z logopedą są w tym przypadku jak najbardziej wskazane.

Pamiętajmy, że przy zespole aspergera najważniejszym jest uczenie dziecka komunikacji ze społeczeństwem i radzenie sobie z wpływem różnych bodźców na poszczególne zmysły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.