Zdrowie

Żylaki atakują – jak się przed nimi zabezpieczyć

Problemy z nogami? Czas coś zrobić

Żylaki to problem coraz młodszych ludzi. Problem wynika nie tylko z genetyki, powiedziałbym, iż jest to  powód raczej złego sposobu życia, niż jakiś obciążeń genetycznych. Moim zdaniem głównych przyczyn należy dopatrywać się w tym jak żyjemy, mianowicie mało ruchu, zła dieta, dużo stresu. Taka dawka działa bardzo źle na nasz organizm, nie dosyć że łatwiej o żylaki to jeszcze łatwiej jest nabawić się innych chorób. Kolejna przyczyna pośrednio związana z wyżej wymienionymi to nadwaga, jest to chyba jeszcze powszechniejsza choroba niż żylaki ale tutaj więcej zależy od nas.


Ogólnie otyłość to dobry przykład z którym można porównać żylaki. Ludzie w większości nie mają uwarunkowań genetycznych sprzyjającym żylakom a jeżeli już mają to skutecznie chorobę tą przyspieszają. Tak samo jest z otyłością rzeczywisty problem polega na diecie nie na uwarunkowaniu genetycznym. Wydaję mi się, iż lubimy zwalać coś na genetykę, po to aby mieć wymówkę. Utrzymać wagę po wyżej jakiegoś wieku jest niesłychanie trudno, dlatego warto jest zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania, na żylaki też to może pomóc.

Ruch to podstawa

Następna sprawa to przebywanie długo w jednej pozycji, kiedy zbyt długo siedzimy lub stoimy. Wiąże się to z naszą pracą, warto jest zastanowić się nad jej zmianą, jeżeli nie mamy możliwości ruchu. Jednak w większości wypadków pracę wykonujemy albo siedząc albo stojąc  z tego powodu ciężko jest uniknąć chorób krążenia. Najgorzej kiedy po pracy nadal się nie ruszamy.

Ciśnieni też jest ważne

Następna kwestia dotyczy ciśnienia w krwi, kiedy jest wysokie naczynia muszą się rozszerzać, mogą się aż tak rozszerzyć, że będą wystawać w widoczny sposób. Wskutek wysokiego ciśnienia żyły tracą na elastyczności i zaczynają się różnego rodzaju pajączki skończywszy na żylakach.

Kilka porad na koniec

„Przede wszystkim zdrowie” – to powinien być twój slogan na  każdy dzień. Na koniec dam ci kilka rad odnośnie żywienia, dzięki któremu opóźnisz żylaki albo nie będziesz musiał się nimi przejmować:

  • jedz regularnie, unikaj FastFoodów
  • ruszaj się jak najwięcej, chodź na spacery, uprawiaj sport
  • jedz węglowodany złożone czyli różne kasze, unikaj prostych czyli ciastka
  • wysypiaj się, brak snu to przyczyna wielu chorób
  • zmieniaj, urozmaicaj dietę

To chyba wszystko, może na koniec powiem tylko tyle po prostu staraj się!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *