Zdrowie

Czym jest SIBO i jak się diagnozuje?

Jelito stanowi niemal odrębny narząd w organizmie, którego długość całkowita to około 5-6m. W jelicie cienkim zachodzą procesy trawienne i przede wszystkim wchłanianie składników odżywczych przez mikrokosmki. Niestrawiony pokarm trafia dalej do jelita grubego, w którym zostaje rozłożony przez bakterie jelitowe. Niekiedy zdarza się tak, że bakterie trafią do jelita cienkiego i zaczną się nadmiernie namnażać. Mówimy wtedy o zespole przerostu bakteryjnego jelita cienkiego czyli SIBO (ang. Small Intestine Bacterial Overgrowth).

Objawy SIBO dotyczą głównie przewodu pokarmowego i są zbliżone do objawów zespołu jelita nadwrażliwego. Bardzo często obserwuje się nasilenie dolegliwości wieczorami i po spożyciu świeżych warzyw i owoców oraz produktów kiszonych i fermentowanych, a także po probiotykach. Bardzo często SIBO manifestuje się: bólami brzucha, wzdęciami, naprzemiennie zaparciami i biegunkami, czasem również zmęczeniem i bólami głowy. Deficyty żywieniowe, takie jak niedobory witamin z grupy B oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach są bardzo charakterystycznymi problemami w SIBO.

Badanie

Poznań, oferuje wiele miejsc, w których można wykonać wodorowy test oddechowy (WTO), czyli badanie w kierunku SIBO. Polega ono na pomiarach wodoru obecnego w wydychanym powietrzu, a produkowanego przez bakterie. Samo badanie nie jest bardzo obciążające, na początku podaje się pacjentowi roztwór cukru-glukozy lub laktulozy stanowiący pożywkę dla bakterii, które produkują wodór mierzony podczas WTO. Poznań, Warszawa czy nawet mniejsze miasta oferują w swoich placówkach medycznych komfortowe warunki wykonania takiego testu. Objawy typu-wzdęcia, bóle brzucha, a czasem nawet wymioty są częstym problemem podczas wykonywania badania i nie należy się tym niepokoić. Podczas WTO zaleca się, aby pacjent pozostawał w spoczynku do samego końca pomiarów.

Jak się przygotować?

Przed badaniem, najważniejsze jest przestrzeganie odpowiedniej diety oraz zaprzestanie stosowania niektórych leków, takich jak środki przeczyszczające. Na dzień przed badaniem nie powinno się spożywać fermentowanych lub kiszonych produktów, a także cebuli, czosnku, pora czy fasoli. Zaleca się też unikania mleka i przetworów owocowych. Ostatni posiłek powinno się zjeść na 14 godzin przed badaniem i powinien być lekkostrawny, nie zaleca się też żucia gumy.

Gdzie wykonać test na SIBO?

Poznań jest miastem, w którym mieści się siedziba Instytutu Mikroekologii, oferującego  wykonanie WTO. Badanie odbywa się stacjonarnie po wcześniejszym umówieniu się w rejestracji. Po otrzymaniu wyniku zaleca się wdrożenie odpowiedniego leczenia, które obejmuje celowaną antybiotykoterapię trwającą 2-3 tygodni. Leczenie powinno być pod kontrolą gastroenterologa lub internisty z równoczesnymi modyfikacjami dietetycznymi, czyli dietą low FODMAP, polegającą na eliminacji fermentujących olido-, di- i monosacharydów i polioli. Po przeleczeniu i konsultacji lekarskiej można rozważyć zastosowanie probiotyków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *