Co to jest woda technologiczna?
Jako konsumenci możemy nie zdawać sobie sprawy, że woda jest wykorzystywana do produkcji prawie każdej rzeczy, z którą mamy styczność na co dzień. W wielu procesach przemysłowych to niezastąpiony surowiec.
Czym jest woda technologiczna?
Woda technologiczna to woda, którą wykorzystuje się w danej sytuacji przemysłowej. Wodę technologiczną możemy również nazywać wodą przemysłową lub procesową. Wszystkie sformułowania dotyczą wody, która znajduje zastosowanie w procesach technologicznych i produkcyjnych, w elektrowniach, elektrociepłowniach oraz innych instytucjach.
Woda technologiczna nie ma konkretnych i stałych wyznaczników określających jej parametry. Zależnie od konkretnego przypadku, jej jakość jest inna – odpowiednia do danego procesu, w którym zostanie wykorzystana. Woda technologiczna nie jest jednak klasyfikowana jako woda zdatna do picia. Podlega też bardziej zaawansowanym procesom uzdatniania niż to możliwe w przypadku wody pitnej.
Znaczenia wody technologicznej
Woda techniczna to woda, którą znajdziemy w zakładach przemysłowych. Zasadniczo wyróżniamy dwa pojęcia, pod którymi rozumiemy wodę techniczną.
- Woda techniczna jest traktowana jako woda procesowa, a wynika to z faktu, że charakteryzuje je podobny skład, w niektórych przypadkach niemal nie do odróżnienia. Można wtedy używać tych pojęć zamiennie.
- W niektórych przypadkach woda techniczna ma jednak inną jakość niż woda procesowa. Bardzo często musi wtedy spełniać takie warunki, jakie spełnia woda spożywcza. W zakładach wodę techniczną stosuje się w procesach pośrednich, np. do mycia rąk lub czyszczenia powierzchni płaskich.
Aby zobrazować różnice między nimi, możemy posłużyć się przykładem wody potrzebnej do procesu cięcia, czyli takiej, która musi być pozbawiona zawiesin, krzemionki i twardości. W tym przypadku będzie to woda procesowa. Z kolei woda z wodociągu, która zostanie wykorzystana do mycia rąk, będzie wodą techniczną.
Czym jest woda wtórna?
Przy okazji wyjaśniania pojęć związanych z wodą przemysłową, nie sposób nie wspomnieć o wodzie wtórnej. Woda wtórna to woda uzyskana w pewnym sensie z recyklingu – najczęściej jest odzyskana z innego procesu technologicznego. W wyniku tego mogą znaleźć się w niej zanieczyszczenia. Wykorzystuje się ją do mniej wymagających zadań lub poddaje procesowi uzdatniania.
Uzdatnianie wody technologicznej
Tyle, ile możemy wyróżnić gałęzi przemysłu, tyle znajdziemy sposobów na uzdatnianie wody. Do każdego procesu technologicznego zostaną wykorzystane inne urządzenia do filtracji wody.
Woda, która zostaje wykorzystana do procesów przemysłowych, może pochodzić z różnych źródeł, dlatego swoje zastosowana znajdzie woda wodociągowa, woda deszczowa czy woda rzeczna. Niekiedy taka woda ma idealne warunki bez konieczności poddawania jej innym procesom. Czasami wymaga jednak specjalnego oczyszczenia. Niektóre zakłady przemysłowe wymagają ultra czystej wody, a wtedy konieczne jest wykorzystanie stacji odwróconej osmozy. Jeśli ponadto konieczne jest uzdatnianie, z wody technologicznej usuwa się m.in. wapń, sól i żelazo.