Zdrowie

Czym wyróżnia się rezonans magnetyczny na tle innych metod diagnostycznych?

Prawidłowa diagnostyka odgrywa najważniejszą rolę w planowaniu długoterminowego leczenia pacjentów przewlekle chorych. Niektóre schorzenia niezwykle ciężko wykryć bez precyzyjnego obrazowania, właściwie całego ciała z wprowadzeniem kontrastu. Rezonans z kontrastem to jedna z najlepszych metod diagnostycznych. Czym się wyróżnia na tle konkurencyjnych praktyk i kiedy najlepiej się nią zainteresować? Poniżej skrót praktycznych informacji dla pacjentów poszukujących efektywnych metod dochodzenia do zdrowia.

W jakich schorzeniach rezonans magnetyczny sprawdza się najlepiej?

Przede wszystkim rezonans magnetyczny NFZ to metoda bardzo szczegółowego obrazowania poszczególnych szczęści ciała. Rezonans dotyczy głowy, kręgosłupa, jamy brzusznej. Sprawdza się przy wykrywaniu nowotworów wątroby i nietypowych zmian, które pominięto przy standardowym USG i innych metodach obrazowania. Diagnostyka falami radiowymi o zróżnicowanej częstotliwości charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem dla pacjenta. Przed badaniem warto zwrócić uwagę na występowanie ciał obcych w organizmie, metalowych zastawek, protez. Pole magnetyczne wpływa jednak na pewne struktury, dlatego pacjent musi przed wejściem do urządzenia medycznego wypełnić szczegółową ankietę. Pacjentów przed rezonansem przygotowuje się do całkowitego bezruchu. To właściwie obowiązkowa kwestia dotycząca diagnostyki rezonansem.

Co warto wiedzieć o zastosowaniu kontrastu przy diagnostyce rezonansem magnetycznym?

Kontrast w rezonansie podaje się dożylnie. Bardzo rzadko dochodzi do reakcji alergicznych albo innych nietypowych zmian. Kontrast ułatwia rozpoznawanie wielu schorzeń i jasno pokazuje miejsca negatywnych zmian w organizmie. Kontrasty zapewniają duży poziom bezpieczeństwa, nawet u pacjentów najmłodszych lub seniorów.

Słowo na zakończenie

Rezonans magnetyczny to jeden z najlepszych sposobów na przeprowadzenie diagnostyki całego organizmu, bez żadnych skutków ubocznych, bardzo wygodnie, w nowoczesnych klinikach. To droga diagnostyka, dlatego warto postarać się o refinansowanie NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *