Zdrowie

Płyn w kolanie – przyczyny i leczenie

Woda w kolanie, czyli wysięk, może pojawić się wskutek różnego rodzaju urazów, kontuzji, przeciążenia, ale także jako powikłanie rozmaitych chorób. Bez względu na przyczynę takiej dysfunkcji, zawsze należy skonsultować ten stan ze specjalistą, by podjąć optymalne leczenie. Woda w kolanie, chociaż jest zjawiskiem niemalże powszechnym, nie może być bagatelizowana, bo w skrajnych przypadkach doprowadzi do groźnych następstw, w tym unieruchomienia całej kończyny.

Woda w kolanie jest wynikiem schorzenia, takiego jak zapalenie stawu kolanowego. Po prostu błona maziowa zaczyna produkować zbyt dużo płynu stawowego. Szybko pojawia się obrzęk, któremu towarzyszyć może również dosyć silny ból. Jeśli stan zapalny nie zostanie zwalczony, a płyn w kolanie zlikwidowany, może dojść do niemożności poruszania nogą.

Jak odbywa się leczenie wody w kolanie?

Okazuje się, że płyn w kolanie to dosyć powszechna dolegliwość, a ortopedzi każdego dnia z tego powodu przyjmują rzesze pacjentów. Jeśli reakcja pacjenta będzie szybka, wysięk likwiduje się w sposób nieinwazyjnie. Po prostu wyciąga się go strzykawką. Taki zabieg nie jest bolesny, bo odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Jeśli stan stawu kolanowego uległ znacznej destrukcji, pacjent może być poddany nieco poważniejszej operacji ortopedycznej albo zaleca mu się odpowiednią rehabilitację.

Musimy mieć na uwadze, że płyn w kolanie lubi nawracać. Pacjenci, którzy już borykali się z tego typu dolegliwością, muszą zwracać uwagę na pierwsze niepokojące sygnały w obrębie stawu kolanowego, by móc podjąć natychmiastowe działania. Takie powinny odbywać się przy udziale specjalisty, chociaż oczywiście doraźnie można zastosować środki przeciwbólowe czy zimne okłady, natomiast tylko fachowa pomoc uchroni przed rozwinięciem zapalenia stawu kolanowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *