Ciekawostki

DAB – tańsza alternatywa dla tradycyjnego radia

Digital Audio Broadcasting w skrócie DAB – jest to nowoczesna technologia z której korzysta się coraz częściej zarówno w Polsce jak i  za granicą. Najlepszym przykładem z państw europejskich jest Norwegia, postanowili oni w całości zmienić zmienić sygnał z analogowego na cyfrowy.

Zalety

Za technologią dab przemawia masa zalet, chyba największa to koszt eksploatacji, jest to sposób na emisję sygnału kilak razy tańszy niż stosowany do tej pory sygnał analogowy. Jest to spowodowane tym, że odbiorniki mają większy zasięg a ich utrzymanie jest tańsze. Dzięki temu DAB zyskuję coraz większą popularność nie tylko na zachodzie ale również w innych krajach unii. Po za tym, użytkownikach też dostaję lepszej jakości transmisję, widać to w szczególności po ulepszeniu sygnału z DAB na DAB+, kiedy dochodzą do nasz dźwięki niższej i wyższej częstotliwości.

DAB+ daję też możliwości na przesyłanie małych grafik, np. rozkład następnych piosenek w radiu lub okładkę płyty którą teraz słuchamy. Takiego rodzaju rzeczy to co prawda nic w porównaniu z Internetem ale i tak dają dużo radości, zwiększają komfort korzystania z radia.

Mała popularność – na razie

Co do samych odbiorników, to są one jeszcze w Polsce dość mało popularne, przez co ich cena też jest wysoka, mam nadzieję, iż wraz z popularyzacja tego rozwiązania, będzie można je łatwiej kupić. Samo wprowadzenie sygnału DAB na cały  teren Polski jest planowane na rok 2022 obecnie z tego przywileju korzysta tylko Warszawa i stolica górnictwa czyli Katowice.

Trzeba poczekać

Mimo tego, że jak do tej pory DAB nie jest hitem marketingowym, uważam iż za kilka lat będzie to powszechna technologia np. w wielu samochodach montowane są tylko odbiorniki DAB. Na korzyść tej technologii wpływa też to, że dostajemy lepszy sygnał za stosunkowo mniejsze pieniądze, dlatego moim zdaniem jest to przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *