Na czym polega metoda Montessori?

Metoda Montessori powstała kilkadziesiąt lat temu we Włoszech. Jej prekursorka uważała, że do rozwoju dziecka niezbędna jest ich wewnętrzna, niczym nie pobudzana motywacja oraz wyobraźnia. Właśnie z myślą o tej zasadzie tworzone są najlepsze zabawki dla dzieci w różnym wieku.

Istotą metody Montessori jest dawanie swobody dziecku. Chodzi przede wszystkim o nienarzucanie im reguł czy narzędzi rozwoju i zabawy a zmierzanie w kierunku, które dziecko samodzielnie wytyczy. Zabawki, które służą do stosowania rodzaju rozwoju dziecka, jaką jest metoda Montessori są zdecydowanie proste w swojej formie i co najważniejsze, idealnie dostosowane do poziomu intelektualnego i wieku najmłodszych.

[AdSense-A]
Stosujący tego rodzaju metodę wychowawczą stawiają przede wszystkim na własne wybory dzieci. To one najlepiej wiedzą czym i kiedy chcą się bawić oraz w jaki sposób poznawać świat. Zamiast migoczących, elektrycznych zabawek może ono wybrać szmacianą lalkę, może też w danej chwili wybrać malowanie kredkami – tylko do dziecka należy decyzja, w jaki sposób prowadzony będzie jego rozwój.

Pomoce Montessori do domu

Warto zauważyć, że metoda Montessori bierze pod uwagę wszelkie aspekty, jakie mają mieć miejsce w procesie odpowiedniego kształtowania małego człowieka. Dlatego właśnie wszelkie zabawki wyprodukowane zgodnie z tą metodą posiadają elementy właściwe, które pobudzać będą bodźce myślowe najmłodszych. Produkty do zabawy tego rodzaju znaleźć można na przykład w sklepach edukacyjnych dla dzieci.

Pamiętajmy, by dostosowywać zabawy i edukację dziecka do jego tempa – to nie ono ma gonić za dorosłymi czy ambicjami rodziców, ale my mamy dostosować się do jego etapu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.