Edukacja

Na czym polega metoda Montessori?

Metoda Montessori powstała kilkadziesiąt lat temu we Włoszech. Jej prekursorka uważała, że do rozwoju dziecka niezbędna jest ich wewnętrzna, niczym nie pobudzana motywacja oraz wyobraźnia. Właśnie z myślą o tej zasadzie tworzone są najlepsze zabawki dla dzieci w różnym wieku.

Istotą metody Montessori jest dawanie swobody dziecku. Chodzi przede wszystkim o nienarzucanie im reguł czy narzędzi rozwoju i zabawy a zmierzanie w kierunku, które dziecko samodzielnie wytyczy. Zabawki, które służą do stosowania rodzaju rozwoju dziecka, jaką jest metoda Montessori są zdecydowanie proste w swojej formie i co najważniejsze, idealnie dostosowane do poziomu intelektualnego i wieku najmłodszych.


Stosujący tego rodzaju metodę wychowawczą stawiają przede wszystkim na własne wybory dzieci. To one najlepiej wiedzą czym i kiedy chcą się bawić oraz w jaki sposób poznawać świat. Zamiast migoczących, elektrycznych zabawek może ono wybrać szmacianą lalkę, może też w danej chwili wybrać malowanie kredkami – tylko do dziecka należy decyzja, w jaki sposób prowadzony będzie jego rozwój.

Pomoce Montessori do domu

Warto zauważyć, że metoda Montessori bierze pod uwagę wszelkie aspekty, jakie mają mieć miejsce w procesie odpowiedniego kształtowania małego człowieka. Dlatego właśnie wszelkie zabawki wyprodukowane zgodnie z tą metodą posiadają elementy właściwe, które pobudzać będą bodźce myślowe najmłodszych. Produkty do zabawy tego rodzaju znaleźć można na przykład w sklepach edukacyjnych dla dzieci.

Pamiętajmy, by dostosowywać zabawy i edukację dziecka do jego tempa – to nie ono ma gonić za dorosłymi czy ambicjami rodziców, ale my mamy dostosować się do jego etapu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *