Zdrowie

Problemy w przestrzeganiu diety u dzieci ze spektrum autyzmu

Wiele dzieci z diagnozą ze spektrum autyzmu przejawia nietypowe zachowania związane z jedzeniem, jednym z nich jest wybiórczość pokarmowa. Jest to bardzo powszechny problem, który utrudnia przestrzeganie zaleceń żywieniowych otrzymanych od dietetyka. Poznań i duże miasta mają dostęp do specjalistów w zakresie kompleksowej terapii nieprawidłowości w spożyciu pokarmów u dzieci ze spektrum. W diecie autysty- przepisy nie są zbyt skomplikowane i złożone. Najczęściej są kilkuskładnikowe i o jednakowej „bezpiecznej” kolorystyce. Jednym z podstawowych zaleceń dietetycznych zbilansowanej i zdrowej diety jest wprowadzenie warzyw i owoców do menu dziecka. Są to produkty bogate w niezbędne składniki odżywcze, jednak dzieci bardzo rzadko po nie sięgają. Możliwe, że zarówno ze względu na ich smak jak i konsystencję, która często wzbudza awersję.

Wybiórczość pokarmowa może mieć różne przyczyny, wyróżnia się przede wszystkim podłoże sensoryczne (nadreaktywność lub podreaktywność w obrębie m.in. smaku, dotyku, węchu). Przyczyny mogą być również związane ze schematycznymi modelami i wzorcami zachowania (manieryzmy, schematy, rytuały), a także  z zaburzeniami funkcji motorycznych (np. problem z odgryzaniem, żuciem, napięciem mięśniowym). Wybiórczość pokarmowa mieć też wpływ na zmniejszenie różnorodności mikrobioty jelitowej (szczególnie dieta uboga w warzywa, owoce i błonnik). Nadmierne skupianie uwagi otoczenia na niejedzeniu dziecka, może dodatkowo utrudniać proces nauki i oswajania i wzbudzać w dziecku lęk i strach.

Dieta autyzm-przepisy

Przed wdrożeniem jakiejkolwiek diety u dziecka z autyzmem warto skonsultować się ze specjalistą, najlepiej dietetykiem klinicznym. Dzieci autystyczne mają większą predyspozycję do występowania zaburzeń w obrębie mikrobioty jelitowej. Może to wiązać się z większym ryzykiem do występowania nadwrażliwości pokarmowych IgG-zależnych. Diagnostyka w kierunku nadwrażliwości pozwala na dokładniejszą indywidualizację diety autysty. Przepisy powstają w oparciu o wynik badania (tylko przy najwyższym panelu- ImuPro Complete), dzięki czemu pacjent oprócz wyniku i zaleceń dostaje jeszcze książkę kucharską z przepisami uwzględniającymi produkty dozwolone w diecie. Jednakże w przypadku występowania dodatkowych problemów zdrowotnych czy innych schorzeń, warto rozważyć indywidualną konsultację dietetyczną. Po więcej informacji w temacie diety w autyzmie zapraszamy do artykułu: https://instytut-mikroekologii.pl/czy-istnieje-idealna-dieta-dla-dzieci-z-autyzmem/.

W przestrzeganiu zaleceń dietetycznych może również być problem wynikający z występowania utrudnionej komunikacji z dzieckiem. Jeśli nie porozumiewa się ono za pomocą słów, rodzic musi nauczyć się czytać inne niewerbalne komunikaty. Niezbędna będzie pomoc wielu specjalistów m.in. terapeutów SI, fizjoterapeutów, psychologów, a także dietetyka. Poznań oferuje dostęp do wielu placówek publicznych, a także prywatnych oferujących wielospecjalistyczną pomoc dla dzieci ze spektrum. Warto rozważyć indywidualne konsultacje, ale także uczestnictwo w warsztatach, szkoleniach czy grupach wsparcia, aby wymieniać się doświadczeniami. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia specjalisty.

Jeśli szukasz specjalisty, dietetyka w Poznaniu, możesz znaleźć pomoc w Instytucie Mikroekologii. Placówka zajmuje się przede wszystkim diagnostyką mikrobioty jelitowej, mikrobioty pochwy i nadwrażliwości pokarmowych, a także oferuje dostęp do specjalistów, w tym lekarzy i dietetyków.

Jeśli jeszcze chcesz dodatkowo zindywidualizować dietę autysty (przepisy są dołączone do wyniku badania w najwyższym panelu) warto wykonać szerszą diagnostykę nadwrażliwości pokarmowych-ImuPro Comlete.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *