CiekawostkiSportZdrowie

Czy ćwiczenia na siłowni mogą nam szkodzić?

„Sport to zdrowie” – tak głosi znane powiedzenie. Oczywiście jeśli tylko uprawiamy go z umiarem i w pełnym rozsądku. Okazuje się, że wzmożona aktywność fizyczna nie dla każdego jest korzystna. Co więcej, nierzadko może przysporzyć więcej szkód aniżeli aspektów dobroczynnych.

Dla kogo więc ćwiczenia na siłowni będą nieodpowiednie? Przede wszystkim dla osób borykających się z ciężkimi chorobami. To nie tylko niesprawność fizyczna bowiem wiele zależy od doboru odpowiednich ćwiczeń i profesjonalizmu trenera personalnego, ale również zaburzenia zdrowia wywołane innymi chorobami, na przykład tymi z dziedziny układu krążenia czy układu oddechowego. Ćwiczenia na siłowni będą działać na naszą szkodę jeśli zostaną nieodpowiednio dobrane patrząc na naszą kondycję, stan zdrowia czy umiejętności. Trening może okazać się zbyt intensywny dla naszego organizmu.

Warto też pamiętać, że sami możemy źle realizować trening biorąc pod uwagę technikę. Jeśli zostanie dla nas ułożony nieodpowiedni plan treningowy to okaże się, że efekty ćwiczeń nie są takie, jak zakładaliśmy.

Zdarza się również, że siłownia nam szkodzi, ale na nasze własne życzenie. Jeśli ćwiczymy nieregularnie bądź niezgodnie z naszym trybem życia. Niektórzy korzystają z miejsc, jakimi jest siłownia całodobowa nawet w nocy i uzyskują świetne efekty. Inni męczą się na sali treningowej każdego dnia a efekty są marne. Musimy wiedzieć, że nie zawsze dobre będą zbyt intensywne ćwiczenia – wiele osób trenuje zbyt często i zbyt długo a co więcej, niepoprawnie patrząc na technikę. Takie zachowanie prędzej czy później doprowadzić może jedynie do powstania niebezpiecznej kontuzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *