Ciekawostki

Karmienie ptaków zimą

Zima to rzeczywiście trudny czas dla ptaków. W tym czasie nie maj czego szukać w ogrodach czy na polach – wszystko przykrywa gruba, śnieżna pierzyna. Co jednak z ptakami miejskimi, które jedzenia maja pod dostatkiem chociażby w postaci resztek pozostawianych przez ludzi? Zdaniem ornitologów przede wszystkim gołębie należy zostawić w spokoju bowiem te doskonale poradzą sobie nawet w czasie siarczystego mrozu i sporej ilości śnieżnego puchu.

Okazuje się, że to my przyzwyczajam ptaki do przesiadywania w miastach – to nie jest ich naturalne środowisko chociaż patrząc na krakowski Rynek czy warszawskie Łazienki mogłoby nam się tak zdawać. Właśnie poprzez karmienie ptaków te przesiadują na gzymsach, pomnikach, elewacjach, parapetach i balkonach psując wizerunek miast i stwarzając zagrożenie dla ludzi. Jak potwierdzają eksperci z Birdsystem, gołębie przenoszą groźne bakterie, którymi mogą zarażać ludzi doprowadzając nawet do ich śmierci.

Pamiętajmy, że coraz więcej z nas decyduje się na trwałe zabezpieczenie przed gołębiami właśnie dlatego, że ptactwo staje się coraz bardziej natarczywe. Przyzwyczajone do łatwego zdobywania pokarmu szczególnie zimą stają się natrętne i coraz częściej pojawiają się na naszym terenie. A trzeba zauważyć, że niezwykle trudno je z niego wypędzić.

Najważniejsze jest również to, by gołębi nie dokarmiać chlebem bowiem ten zapycha ich układ pokarmowy. Jeśli rzeczywiście chcemy nakarmić ptaki, wysypmy im dobrej jakości ziarna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *