Uroda

Jesteś producentem kosmetyków? Pamiętaj o ocenie bezpieczeństwa kosmetyku

Jesteś właścicielem firmy zajmującej się wytwarzaniem kosmetyków? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że dokumentem umożliwiającym sprzedaż twoich produktów na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej jest posiadanie certyfikatu bezpieczeństwa stosowania kosmetyku.

Skąd jednak wziąć tego rodzaju dokument i w jaki sposób się o niego postarać? Kosmetyk jest produktem, który bezpośrednio nakładamy na włosy, paznokcie lub też skórę. Dlatego też, bardzo ważne jest określenie bezpieczeństwa jego stosowania. Nie wystarczy jedynie jego przetestowanie, konieczna jest szczegółowa i wnikliwa analiza chemiczna. Tego rodzaju zadaniami zajmują się Safety Assessor.

Jeśli chcemy, aby na rynek trafił nasz nowy produkt kosmetyczny, w pierwszej kolejności powinniśmy skontrolować jego bezpieczeństwo i uzyskać zgodę na jego dopuszczenie do sprzedaży . Jeszcze całkiem niedawno osób zajmujących się tego rodzaju pracami było bardzo niewiele. Tak naprawdę tylko jeden człowiek mógł wstawiać tego rodzaju dokumentację. Oczywiście dziś jest już zgoła inaczej, i coraz więcej firm oferuje wykonywanie tego rodzaju analizy.

W jaki sposób przeprowadzana jest ocena bezpieczeństwa kosmetyku?

Przede wszystkim należy skontrolować skład kosmetyku oraz procentową zwartość każdego z nich. Chemiczna analiza pozwala na ustalenie jakie związki chemiczne oraz organiczne zostały wykorzystane do jego utworzenia. W kolejnym etapie wszystkie składniki muszą zostać pogrupowane zgodnie z ich działaniem na ludzki organizm. Składniki chorobotwórcze lub też uczulające muszą zostać dodatkowo opisane. W przypadku kosmetyków stosowanych na skórę w pobliżu błon śluzowych, konieczne jest zamieszczenie informacji na etykiecie produktu, z opisem skutków ubocznych jakie mogą wystąpić oraz działań jakie należy wówczas podjąć. Przykładem może być farba do włosów, która gdy dostanie się do oczu powoduje pieczenie. Należy wówczas przemyć oczy duża ilością wody. Niemniej istotną informacją jest trwałość produktu, w przypadku przechowywania go w normalnych warunkach domowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *