Zdrowie

Czy mikrobiota jelitowa ma wpływ na odchudzanie?

Próbujesz schudnąć, ale nadmierne kilogramy nie chcą znikać, pomimo stosowanej diety oraz wytężonych treningów? Być może problem tkwi w zaburzeniach w zakresie funkcjonowania Twojego układu pokarmowego? Dzisiaj wciąż bagatelizuje się funkcję mikrobioty jelitowej, a najnowsze badania dowodzą, że za problemy ze spadkiem wagi oraz nadwagą i otyłością wywołuje właśnie dysbioza jelitowa. Objawy braku równowagi mikrobioty jelitowej mogą być naprawdę różnorodne. Dowiedz się więcej już teraz.

Równowaga mikrobioty jelitowej

Czy wiesz, że zaburzenia mikrobioty jelitowej mogą przeszkadzać Ci w utracie wagi, a wręcz powodują otyłość, natomiast jej równowaga przyczynia się do należytego utrzymania masy ciała? Wszystko dlatego, że na stan mikrobioty jelitowej wpływ ma ilość pożytecznych bakterii i tych patogennych. Jeśli dochodzi do zaburzeń, mikrobiota jelitowa wykazuje za dużą ilość tych negatywnych bakterii.

Jak zdiagnozować mikrobiotę jelitową?

Coraz częściej dietetycy rozpoczynają współpracę z pacjentem od skierowania go na badania w zakresie analizy mikrobioty jelitowej. Dopiero później zalecają podstawę procesu odchudzania, jaką jest dieta eliminacyjna. Jadłospis zawsze musi być indywidualny i uwzględniać preferencje, stan zdrowia czy zapotrzebowanie na wartości odżywcze każdego pacjenta.

W celu analizy mikrobioty jelitowej wystarczy udać się do centrum medycznego, który realizuje takie badania. Ich istotą jest dokładne badanie próbki kału pod kątem ilości i jakości bytujących w jelitach bakterii czy grzybów. Dodatkowym badaniem może być to, które diagnozuje lub wyklucza obecność pasożytów.

Jak poprawić stan mikrobioty jelitowej?

Aby móc wdrożyć rzeczywiście skuteczne sposoby na odchudzanie, w pierwszej kolejności trzeba wyeliminować dysbiozę jelitową i zadbać o równowagę mikrobioty jelitowej. W tym celu zaleca się dedykowaną probiotykoterapię. Przydaje się również dieta eliminacyjna. Przepisy na codzienne menu powinny zawierać minimum cukru, za to dużą ilość dobroczynnego błonnika. Dietę powinien ustalać profesjonalny dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *